Aktualności

Share |

Wakacje to czas, kiedy chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Słoneczna aura, wysokie temperatury i wszechobecna zieleń zachęcają do zdrowego wypoczynku. Jednak w tym sezonie termometry wskazują wartości, które skutecznie zniechęcają do wzmożonej aktywności fizycznej. Chętniej wybieramy stacjonarne formy odpoczynku. Dla tych, którzy cieszą się własnym ogrodem lub działką, lato obfituje w kąpiele w basenie i grilla. Co jednak ze zdecydowaną większością, która zamieszkuje mieszkania?

Wykorzystaj swój balkon

Na szczęście sporo mieszkań posiada w swoim projekcie taras lub balkon. To wprawdzie niewielka przestrzeń, jednak niesie za sobą ogrom możliwości, wystarczy tylko odpowiednio ją zagospodarować. Tymczasem sporo balkonów na osiedlach pełni funkcję przechowalni dla rowerów, graciarni lub suszarni prania. Gdzieniegdzie pojawiają się kwiaty, które mają dodać uroku zaniedbanej przestrzeni. A przecież balkon może wyglądać zupełnie inaczej!

Wybierz aranżację

Najważniejszą kwestią jest określenie, jaką funkcję powinien spełniać nasz balkon – czy zależy nam na miejscu, w którym będziemy mogli wygodnie położyć się na leżaku z książką, zjeść niedzielne śniadanie na świeżym powietrzu czy hodować kwiaty? Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, ważne jest, aby mądrze zagospodarować niewielką zazwyczaj przestrzeń. Ciekawy efekt można uzyskać naprawdę niewielkim kosztem.

Postaw na kwiaty

Koniecznie ustawmy na balkonie dużo kwiatów. Możemy wybrać kwiaty doniczkowe, ale jeśli mamy mało miejsca, lepsze będą wiszące kwietniki, które nie kradną przestrzeni. W Internecie można znaleźć przeróżne, ciekawe rozwiązania, np. pomysły na odrestaurowane półki i komody na kwiaty. Polecamy ponadto instrukcję, jak stworzyć na balkonie swój własny zielnik z aromatyczną miętą, świeżą bazylią, pietruszką lub oregano. Można także hodować pomidory w donicy – pięknie wyglądają i pysznie smakują.

Dobierz odpowiednie meble

Warto uwzględnić w projekcie balkonu meble. Mogą to być zarówno stare, nieużywane już fotele z salonu, które nadadzą miejscu przytulnego charakteru,  jak również popularne, wiklinowe mebelki. Zaletą wikliny jest lekkość i stosunkowo niewielka cena. Za ich pomocą osiągniemy efekt balkonu w stylu Eco. Poza wyglądem, ważnym kryterium w aranżacji tarasu jest funkcjonalność, dlatego dobrym rozwiązaniem są meble wykonane na wymiar, szczególnie jeśli przestrzeń jest niewielka.

Relaksuj się

Ciekawa aranżacja balkonu sprawi, że przestrzeń na zewnątrz mieszkania stanie się miłym miejscem do wypoczynku i oddania się relaksowi. Pomoże ponadto odgrodzić się od zgiełku miasta i wścibskich spojrzeń sąsiadów. Godziny spędzone na tarasie mogą być ciekawą, codzienną alternatywą dla wyjazdów na łono natury.


Zapisz się do newslettera

i bądź na bierząco z ofertami