Aktualności

Tagi: brak
Share |

Rynek nieruchomości rozwija się w zastraszającym tempie, a agencje pośredniczące w obrocie nieruchomościami wyrastają jak grzyby po deszczu. Prowizje pośredników wynoszą od 1,5%-5% od wartości transakcji, więc często są to sumy bardzo wysokie. Jak rozpoznać uczciwą i profesjonalną agencję? Jak wynająć nieruchomość, aby ustrzec się przed nieopłacalnym wydaniem pieniędzy?

Sprawdź Twoją agencję

Profesjonalna agencja nieruchomości powinna mieć swoją siedzibę. Ze względu na bliskość obiektów, zazwyczaj mieści się w centrum, ale nie jest to wyznacznik. Ważnymi elementami, potwierdzającymi jej wiarygodność, są: wpis do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (pośrednik musi posiadać licencję, o której numer możesz zapytać!), dokładnie podany adres i numer telefonu (najlepiej stacjonarny) oraz strona internetowa. Posiadanie własnego portalu w sieci pozwala agencji na zamieszczanie zawsze aktualnych ogłoszeń, a użytkownikom na wystawianie opinii o danej firmie i warunkach współpracy.

Wynajęte z lokatorem

Fałszywi właściciele, fałszywi agenci i firmy, zmyślone adresy agencji i mieszkań, wynajęcie mieszkania, w którym ktoś już mieszka lub co gorsze, wynajem z dożywotnim lokatorem -  to tylko namiastka poczynań nieuczciwych agencji nieruchomości.

Wysoki sezon na oszustwa

Jak wynika z badań rynku, najwięcej fikcyjnych agencji pojawia się w okresie wakacyjnym i zaraz po nim – we wrześniu i październiku. Nieuczciwe biura pobierają zaliczki za swoje usługi, a później wynajmują mieszkania niezgodne z opisem lub zwyczajnie znikają, zostawiając klientów bez lokum i bez pieniędzy. Zdarza się również, że firma pobiera zaliczkę, a dopiero później wyszukuje mieszkania dla potencjalnych najemców, korzystając z ofert innych agencji i windując ceny. Brak bazy mieszkań na stronie internetowej powinien być sygnałem ostrzegawczym.

Spotkanie z agentem

Wystrzegaj się agencji podających jedynie adres mieszkania które masz obejrzeć. Profesjonalne biuro nieruchomości  powinno wysłać na oględziny agenta, który właściwie przeprowadzi spotkanie pomiędzy najemcą i właścicielem, a także przedstawi jasną umowę pośrednictwa. Wszelkie opłaty jakich dokonujesz, wpłacaj na konto firmowe, nigdy nie dawaj agentowi gotówki chyba, że otrzymasz za to pokwitowanie.

Odwiedź siedzibę agencji

Nie umawiaj się na oglądanie mieszkania przez telefon. Lepiej poświęcić trochę czasu i podjechać do biura agencji. Na miejscu warto poprosić o katalog z dostępnymi ofertami, zadawać dużo pytań  i obserwować reakcję. Jeśli pracownik agencji bez problemu potrafi udzielać wyczerpujących odpowiedzi, doradza i pyta o nasze potrzeby, zmniejsza to ryzyko, że agencja jest tylko „jaskółką”, która niebawem zniknie z rynku.


Zapisz się do newslettera

i bądź na bierząco z ofertami